Andropozda Cinsellik

Andropoz nedir?
Andropozda CinsellikAndropoz; kadınlardaki menopoz sürecinin erkeklerdeki karşılığıdır denilebilir. Erkeklerin genellikle yaşlılık sürecinde ortaya çıkan bir takım fiziksel ve ruhsal değişimler özellikle cinsel işlevlerinin olumsuz etkilenmesine yol açar. Andropoz sürecinde de testislerin ve böbreküstü bezlerinin yavaş çalışması ile birlikte androjen hormonlarının salgılanması da azalır. Bu hormonlar özellikle beyin, kas, kemik, prostat ve cinsel işlev üzerinde etkilidir ve bu hormonun azalması ile birlikte bu organlarda ve cinsel işlevde sorunlar görülebilir. Genellikle 30 yaşından sonra erkeklerde testosteron azalmaya başlar ve yaş ilerledikçe azalmaya devam eder.


Andropoza girdiğinizi nasıl anlayabilirsiniz? 

Bu sürece giren erkeklerde bir takım ruhsal değişiklikler gözlenebilmektedir. Özellikle depresif bir ruh hali hakimken ayrıca endişe düzeyinde artma ve cesaret düzeyinde ise azalma görülebilir. Sürekli bir halsizlik ve yorgunluk hali ile konsantrasyon eksikliği de eşlik edebilir. Hatta bazı düzeylerdeki testosteron eksikliği hafızayı da olumsuz etkileyebiliyor. Bu belirtilerin yanı sıra laboratuar ortamında yapılan bazı ölçümler ve hasta verilerinin bir takım skalalar ile karşılaştırılması sonucu ile andropoz teşhisi konulmaktadır. Hastaya muayene sırasında uyku düzeni, ruh hali, fiziksel gücü, motivasyon durumu, cinsel istek düzeyi, terleme şikayetinin olup olmadığı gibi sorular sorulur ve cevaplar hekim tarafından değerlendirilerek teşhis konulur. Andorpoz tedavisinde ilaç ile testosteron seviyesi ve büyüme hormonu uygun seviyelere getirilebilir ve hastanın şikâyetlerinin büyük bir kısmı giderilir.

Andropozun fiziksel ve ruhsal etkilerinin yanı sıra en büyük etkisi cinsel işlev üzerindedir. Bu süreçte sertleşmede zayıflama, iktidarsızlık, orgazm hissinde azalma ve cinsel isteksizlik görülebilir. Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan androjen eksikliği erkeklerde hem uyarılma hem de cinsel ilişkide performans sorunlarına yol açar. Normal düzeyde bir cinsel arzu, ereksiyon ve boşalma için testosteron gereklidir. Testosteron azalmasına bağlı ereksiyon bozukluklarında öncelikle testosteron seviyesi düzeltilmelidir.

Andopoz sürecindeki erkeklerdeki genel sinirlilik hali cinsel hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Cinsel performansı düşen erkeklerin sinirlilik hali artmakta, bu ruh halindeyken de daha fazla cinsel sorun yaşamaktadırlar. Oysa andropoz sürecinde erkeğin aktif bir cinsel hayatının olması mümkündür. Bu sürece girdiğini fark eden erkekler doktor kontrolünde gerekli yerine koyma tedavilerini alarak sorunsuz bir andropoz yaşayabilirler. Birçok erkeğin ilerleyen yaşlarına rağmen 60 hatta 70 yaşından sonra dahi çocuk sahibi olduğunu biliyoruz. Dolayısı ile yaşlanmanın ve andropoz sürecine girmiş olmanın cinsel hayatı kesinlikle olumsuz etkileyeceği söylenemez
Andropoz sürecinde kullanılan bir takım ilaçların (tansiyon ilaçları ve antidepresan gibi...) yan etkisi ile de cinsel istekte azalma ve ereksiyon problemleri görülebilir.

Andropozda tedavi ile cinsel sorunlar ortadan kalkar mı?
Tanı sonrasında kişi düzenli doktor kontrolleri ve gerekli tıbbı müdahale ve yöntemlerle birçok sıkıntısından kurtulabilir. Öncelikle uygulanan eksilen hormonların yerine konulmasıdır. Bu amaçla üretilmiş birçok alternatif ilaç, cilde yapıştırılan bant ve iğneler bulunmaktadır. Hormon tedavilerine destek olarak penise yerleştirilen bazı tablet, protez ve vakumlar da kullanılabilmektedir. Bu tedaviler sonucunda kişilerin sertleşme sorunu büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir. Andropoz sürecinde kişinin tıbbı destek almasının yanı sıra psikolojik destek alması da etkili olmaktadır. Bazı cinsel işlev bozuklukları sadece biyolojik kaynaklı değil, psikolojik kaynaklı olabilmekte; bu durumda hastanın davranışçı terapi desteği alması gerekebilmektedir. Sadece cinsel işlev bozukluğunun giderilmesi için değil kişinin genel ruh halinin iyileştirilmesi için de bu süreçte psikolojik destek alması önemlidir.

Kişinin sağlıklı beslenmesi ve düzenli bir sosyal hayatının olması, stresten uzak kalabilmesi de tedavi sürecini olumlu etkilemektedir. Fazla kilo ve alkol kullanımı cinsel hayatı olumsuz etkiler. Sağlıklı bir yaşam süren bireylerde hormonlardaki azalmanın olumsuz etkileri daha az görülmektedir. Bu süreci daha iyi geçirebilmek için genç yaşlarda tedbir alınmalıdır. Eşlerin andropoz sürecinde birbirlerine karşı anlayışlı ve destekleyici olmaları önemlidir.

Andropoz her erkek için kaçınılmaz ve doğal bir süreçti, fakat bu süreci gerekli tedbirler ve tedaviler ile sorunsuz geçirmek, hatta keyifli hale getirmek de mümkünüdür. Unutmayın siz her yaşta değerlisiniz! Değerinizi bilin ve sağlığınızı koruyun!

İletişim

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
GSM : +90 532 231 55 55