Sezeryan mı? Yoksa Normal Doğum mu?

Sezeryan mı yoksa Normal Doğum mu?Hamile kalan her bayanı, biraz da babaları katarsak yeni anne ve baba adaylarını 9 ay boyunca en çok düşündüren konu doğumun nasıl olacağıdır. Özellikle ilk hamilelikte hamile bayan doğumda neyle karşılaşacağını, hangisinde neler hissedeceğini bilmemekte sezeryanın mı yoksa normal doğumun mu daha iyi olacağına karar verememekte, arkadaşları, aile büyükleri, daha evvel bebek sahibi olmuş kişilerin söyledikleri ile bir o tarafa, bir bu tarafa meyil etmekte, panik ve heyecan içinde bir çıkar yol aramaktadırlar.

Peki ne ne zaman yapılmalı, nasıl karar verilmeli? Kime danışmalı?

Kordon Kanı (Kök Hücre) Saklanması

Kordon Kanı (Kök Hücre)Kordon Kanı (Kök Hücre) Saklanması, Gerekleri, Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar - Annenin karnındaki bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen alışverişi annenin rahim duvarına yapışmış kabaca bir damarsal ağ yapısı olarak tanımlanabilen plasenta (halk arasında bebeğin eşi olarak ta isimlendirilir) denilen yapı tarafından sağlanır.

Bebeğin göbek kordonu bu plasentaya bağlıdır. Doğumun tamamlanmasından sonra plasenta denilen bu yapının görevi bittiğinden, doğumu takiben plasenta rahim duvarına yapıştığı yerden ayrılarak rahimin dışına atılır. "Kordon kanı" adı verilen kan, bebeğin doğumundan sonra göbek kordonu içinde kalan kandır. Yapılan araştırmalarda kordon içinde kalan bu kanının çeşitli hastalıkların tedavisinde önemi bir görevi olduğu bulunmuştur. Bu önemli görevi üstelen hücrelere kök hücre diyoruz ve bebeğin kordon kanı, "kök hücreler" açısından oldukça zengin bir kaynaktır.

Doğum Başladı mı? Doktorumuzu arayalım mı?

Doğum Başladı mı, Doktorumuzu Arayalım mı?Doğum Başladı mı? Doktorumuzu arayalım mı? Hastaneye Ne Zaman Gidelim? - Önce sizi tebrik eder ve sakin olmaya davet ederiz, yakında anne olacaksınız belki bazılarınız için bu ilk kez olacak ve neler yaşayacağınızı bilmiyorsunuz, gerçi daha evvel doğum yapmışlar içinde fazla bir şey fark etmiyor,insan vücudu günden güne değişiyor ve her doğum bir öncekinden çok çok farklı olacaktır.

Son adet tarihinize ve ultrason tetkiklerinize göre size bildirilen veya beklenen bir doğum yapma tarihiniz vardır, eğer bu tarihten önce herhangi bir şikayetiniz ağrınız veya sızınız veya karında sertleşme olursa hemen doktorunuzu arayınız.

İletişim

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
GSM : +90 532 231 55 55