Gebelikte Cilt Bakımı ve Problemleri

Karın Cildinde ve Memelerde Oluşacak Çatlaklar - İleri gebelik aylarında memelerin irileşmesi ve rahmin büyümesine bağlı cildin gerilmesi sonucu ciltte (karın ön duvarında ve memeler) kaşıntı ve pembemsi, gül kurusu veya gümüşi renkte çizgiler (çatlaklar) oluşur. Bu çatlaklar tüm gebelerde görülecektir diye bir kural yoktur, çünkü çatlakların oluşumu gebenin sahip olduğu cildin esnekliğine, yapısına bağlıdır. Gebeliğin sonunda bu çatlaklar bazı gebelerde kendiliğinden kaybolurken, bazılarında ise olduğu gibi kalır. Piyasada satılan çatlak engelleyici jel veya kremlerin kullanımı çatlakları % 100 engellememektedir.


Gebelik Maskesi  - yüz, alın, yanak, üst çene bölgesi cildinde açık kahve renginden, siyaha yakın kahve rengine varan simetrik renk koyulaşmasına verilen addır. Oluşumunu güneş ışınlarının kolaylaştırdığı bilinmektedir. Korunmak için güneşte fazla kalmaktan kaçınmak, yüksek faktörlü güneş yağları yada kremleri yeterli olmaktadır.

Kaşıntı - gebelikte çok sık rastladığımız sorunlardan bir tanesidir. Etkene bağlı olarak değişik klinik bulgular ile ortaya çıkar. Gebelikte (hamilelikte) karın ön yüzünde ve memelerde görülen kaşıntının nedeni cildin gerilmesidir. Ayrıca kuru cilt de kendi başına bir kaşıntı nedenidir. Şeker hastalığı, parazitler (uyuz), sedef hastalığı, egzema sık rastlanan kaşıntı nedenleridir. Hepsinin bulguları birbirinden farklıdır. Hamilelikte kanda yükselen gebelik hormonları bilüribin ve safra tuzlarının kan seviyelerini yükseltir, bunlar cilt altında birikip kaşıntıya yol açar.

İletişim

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
GSM : +90 532 231 55 55