Gebelikte Evde Hayvan Beslemek

Gebelik sırasında endişe yaratan sorunlardan bir tanesi ve mevcut olan hayvanların gebe bayana veya anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Evcil hayvanlardan (kuş, kedi, köpek ve diğerleri) insanlara geçen bir çok hastalık bulunmaktadır, bu gerekli tetkik ve aşıları yapılmamış hayvanlar içindir, özelliklede çiğ etle beslenen hayvanlarda bu riziko daha fazladır. Bu hastalıklardan bazıları anne adayına veya bebeğinize zarar verebilir, ama hayvanın gerekli tetkikleri (özellikle parazit) ve de gerekli aşıları yapılmışsa, çiğ etle beslenmiyorsa ve  de doktorunuzca gerekli görülen özel bir durum yoksa ebelik süresinde evde hayvan beslemekte bir sakınca yoktur. Hatta hem sizin için hemde bebeğiniz için faydalıdır bile.

Şunu da unutmamak gerekir ki bütün canlılar sevgi isterler, şimdiye kadar bebek yokken evin gözdesi ve ilgi odağı olan hayvana gerek gebelik, gerekse bebek olduktan sonra ilgide azalma olursa hayvan kıskançlık yaşayabilir, huysuzlaşabilir, bu yüzden hastalanabilir veya bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden eğer gerekli ilgiyi veremeyecekseniz hayvanın ruhsal yapısına da zarar vermemek için ilgi azalmadan başka bir yer - yuva bulunmalıdır.

Gerekli ilgi azaltılmadıktan sonra evcil hayvanınızda bebeğinizi sevecek ve daha mutlu bir aile olacaksınız. Gebelik süresince de evdeki hayvan stresini azaltıp sizi rahatlatacaktır. Özelliklede şehir hayatındaki apartmansal yaşamın çocuklar üzerindeki kötü etkilerini dikkate alırsak evde bir hayvanın olması bebeğinizin ruhsal gelişimi açısından ve doğayı vede hayvanları tanıması açısından faydalı ve gereklidir.

Yani uygun koşullar yerine getirilirse faydalıdır, tabii ki en doğrusu her zaman olduğu gibi karar vermeden önce sizin gebeliğinizi takip eden doktorunuzun da fikrini istemektir.

Can yoldaşlarımız beraber yaşadığımız hayvanlarımızın bize faydaları çoktur. Onlara gerekli ilgi ve sevgiyi ihmal etmiyelim.

Sağlıklı gebelikler, güzel bebekler, ve evcil hayvanınızla mutlu bir yaşam dilerim.

İletişim

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
GSM : +90 532 231 55 55