Gebelikte İç Çamaşırı Seçimi ve Genital Hijyen

Gebelikte İç Çamaşırı Seçimi ve Genital HijyenGebelik doğanın kadına vermiş olduğu bir üstünlük bir ayrıcalıktır, kadın yapısı çok çok özel ve erkeğe göre daha gelişmiş bir yapıdır.
Özel ve gelişmiş yapılarda daha hassastır. Kadınlarda ki bu yapı gebelik sırasında daha da hassas ve de problemlere daha açık bir hale gelir, bunun nedenlerinden bir tanesi de kadın yapısının gebelik sırasında çok büyük bir bedensel değişikliğe uğramasıdır. Bu yeni sistemde bütün dengeler değişir, ve buna uyum sağlaması biraz zaman alır. Vücut çalışma sisteminin büyük bir bölümünü gebeliğe yönlenir ve de savunma sistemi de zayıflar.

Dengelerin değiştiği en önemli yerlerden bir tanesi de vajinadır (döl yoludur). Ve vajina enfeksiyonlara daha açık bir hale gelir. Vajinal enfeksiyonların oluşma şansı artar. Oluşan vajinal enfeksiyonlar hem kadına rahatsızlık yaratacak ilerlerse bebeğe zara verebilecektir. Gebelik altında ilaç kullanımı bebekte sakatlık yaratacağı içinde bu bir sorun halini alacaktır. O zaman bunlardan korunmak gerekir.

Gebelikte İç Çamaşırı Seçimi Nasıl Olmalıdır?Vajinal enfeksiyonlardan korunmanın başlıca yolu vajinanın doğal dengesinin korunmasını sağlamaktır. Vajina içeri doğru uzanan bir girintidir ve sağlıklı olabilmesi için havalanması gerekmektedir.

Bu yüzden bu havalanmayı engelleyecek kalın iç çamaşırı özellikle de geçirgenliği olmayan naylon-sentetik iç çamaşırı giyilmemedir.

Anne adayının seçeceği iç çamaşırı pamuklu ve ince olmalıdır, çok gerekmedikçe ped (hijyenik kadın bezi) kullanmamalı, kullanıyorsa da bunlar parfümsüz ve en incelerinden olmalıdır.

Dar ve kalın pantolonlar da vajinanın havalanmasını etkileyeceğinden etek giyilmesi tercih edilmelidir.

Genital bölgedeki kılların ağda, jilet gibi yöntemlerle alınması da mantar ve bu gibi enfeksiyon riskini arttıracağından bu bölgedeki kıllar özellikle gebelikte mümkünse her zaman kısaltılarak azaltılmalıdır.

İletişim

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
GSM : +90 532 231 55 55