Gebelikte Mantar Hastalığı

Gebelerde vajina ve vajina girişi etrafında mantar enfeksiyonu oluşması normal kadınlara göre daha fazladır (20 kat daha fazla), bunda gebede oluşan hormonal değişikliklerin etkisi vardır.

En belirgin ve en sık özelliği kaşıntıdır, kaşınma ve enfeksiyon yüzünden vajen girişi kızarır ve şişer, akıntı olmayabilir, oluyorsa beyaz , süt kesiği tarzındadır.

Not: Her beyaz ve kaşıntılı akıntı mantar değildir, bu yanlışa düşen gebe ve gebe olmayan bir çok hastamız kendi kendilerine bir takım mantar ilaları kullanıp var olan başka bir enfeksiyonu arttırıp ciddi sıkıntıya düşmektedirler.Gebelikte mantar hastalığı

Hekiminize danışmadan kesinlikle kendi başınıza ilaç kullanmayınız.

Dış kısımlarda oluşan mantarlarda dışardan cilde uygulanan krem ve pomadlar ile şikayetlerin giderilmesi yada hafifletilmesi amacıyla gebeliğin erken haftalarında kullanılabilinir. Partner tedavisi mutlaka yapılmalıdır, yoksa eşinizden tekrar bu enfeksiyonu geri alabilirsiniz.

Vajina içine konulan fitillerin vajina duvarından emilmesi çok az düzeyde olsa da vajina içine uygulanan krem veya vajinal tablet uygulamalarından gebeliğin erken dönemlerinde kaçınılmalıdır.

Gebeliğin ilk 14. haftasından sonra doktor tavsiyesi ile gebelikte mantar enfeksiyonunu tedavi amaçlı uygun vajinal fitil ve kremler ile ağızdan alınan ilaçlar ile tedavi mümkündür.

Korunmak için;

  • Sentetik iç çamaşırı kullanmamak, pamukluları tercih etmek,
  • Çok dar giyecekler giymemek,
  • Islak mayo veya çamaşırla oturmamak,
  • Vajinanın içini çok sık ve sabunla yıkamamaya özen göstermek,
  • Başkasına ait iç çamaşırı ve bu gibi şeyleri giymemek,
  • Çok fazla diyet şekeri veya tatlandırıcı kullanmamak gerekir.

Gebelikte Mantar Hastalığı Tedavisi: Tedavi hekimin muayenesinden sonra verdiği ilaçların düzenli kullanımı ile olacaktır, hekiminiz ayrıca size iç çamaşırlarınızı kaynatmanızı ve de sıcak ütü ile ütülemenizi de önerebilir.

İletişim

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
GSM : +90 532 231 55 55