Amniosentez - Bebekten su alınması

Amniosentez işlemi bebeğin anne karnındayken içinde bulunduğu sıvıdan iğne yardımıyla bir miktar alınmasıdır. Alınan sıvıda bebeğe ait hücreler bulunur.Bu hücreler özel ortamlarda çoğaltılır ve hücrelerde dolayısıyla bebekte herhangi bir kromozom bozukluğu yani genetik anormallik var mı incelenir. Amniosentezin sonucu %99 oranında hatta bazı kaynaklarda %100 oranında doğrudur.

Menopoz

Menopoz (Son Adet)Menopoz: Son defa adet görmektir. Menopoz sözcüğü ilk olarak 1812 yılında Gardanne isimli bir Fransız jinekolog tarafından kullanılmıştır. Latince olarak Meno=Ay Pause=Son anlamına gelen kelimelerin birleşiminden türetilmiştir. Ancak klinik olarak bir kişiye siz menopozdasınız diyebilmek için en son görülen adetin üzerinden 1 yıl geçmelidir. Kuşkusuz 2-3 aydır adet görmeyen ve çeşitli belirtileri olan bir bayanda bazı laboratuar tetkikleri yapılarak menopozda olup olmadığı saptanabilir.

Aşırı Kıllanma

Vücudun normalden aşırı kıllanmasına Hirsutismus denilmektedir. Bu bir kadın için büyük üzüntü kaynağıdır. Aşırının ölçüsü toplumdan topluma, insandan insana değişebilmektedir, mesela dudak kenarındaki tüylenmeden erkek tipi bıyığa kadar değişebilir. Bir insana göre veya bir topluma göre önemli olan kıllanma, bir diğer insan veya topluma göre mutsuzluk nedeni olabilir.

Hiperprolaktinemi (Süt hormonu yüksekliği)

Hiperprolaktinemi, Süt Hormonu YüksekliğiHiperprolaktinemi (Süt hormonu yüksekliği) - Prolaktin hormonu "süt hormonu"dur. Esas görevi memelerde süt oluşumunu sağlamaktır. Normal şartlarda kadın gebe kaldığında vücuttaki gebelik ile oluşan hormonlar bu hormonu uyararak süt yapımının gerçekleşmesini, doğuma kadar göğüslerin kendini hazırlamasını doğumla da birlikte süt üretimini yapımını gerçekleştirirler.

Düşük (Abortus)

Gebeliğin 20. haftadan (139 günlük gebelik = 20 hafta) önce son bulmasına veya 500 gramdan az ağırlığı olan bebeğin doğmasına düşük (abortus) denir. (Gebelik haftası veya günü son adet kanamasının 1. günü başlangıç olarak kabul edilerek hesaplanır.) Başka bir deyişle gebelik ürününün rahim dışında yaşama ve yaşatılabilme yeteneğine ulaşamadan kendiliğinden veya dışarıdan müdahale ile rahim dışına atılmasıdır. 20. haftadan önce çocuk ana rahmi dışında yaşayacak olgunluğa erişmemiştir.

Kadın Sağlığı ve Kadınlara Öneriler

  • Kadın Sağlığı ve Bayanlara ÖnerilerAsla çok gerekmedikçe tampon kullanmayınız ve gerekiyorsa da 2-3 saatten fazla vajinada tutmayınız;
  • Denize ve havuza girerken tampon koyabilirsiniz ve koymanızı öneririz, ama 2-3 saati aşmamaya dikkat ediniz;
  • Kokulu petler kullanmak, genital bölgeye deodorant, parfüm sürmek bölgenin normal dengesini bozar;
  • Günlük iç çamaşırınızı ağ kısmı pamuklu olanlardan seçmeniz en sağlıklı tercihtir;
  • Yeni partnerle cinsel ilişkiye girildiğinde, mutlaka prezervatif kullanmak gerekir. Çünkü cinsel ilişkide kadının hastalık kapma riski erkeğe göre çok - çok fazladır.
  • Genital bölgenin gereğinden fazla yıkanması temizlik değildir, o bölgedeki dengenin bozulmasını ve daha rahat mikrop kapmayı sağlar.

Bartolin Kisti (Bartholin Kist)

Bartolin Kisti - Bartholin bezleri vajinanın (döl yolunun) girişinin her iki yanında yer almış organlardır. Vajen girişinin ıslanmasını sağlayan kaygan bir sıvı salgılarlar, seksüel bir uyarı ile bu artar bunun esas amacı penisin vajinaya girişini kolaylaştırmaktır. Salgı yapan bezi bir kese olarak düşünün, eğer bezin vajinaya salgıyı akıttığı kanalında herhangi bir sebeple tıkanma olursa tıkanıklığın arkasında kesenin içi bez salgısı ile dolar ve kist meydana gelir. Kesedeki bezler salgı üretimine devam ederler ve içi boşalamayan kese şişmeye başlar ve genelde ağrı yapar. Bu kanalın ağzı genelde mikrop kaparak iltahap oluşturur ve kapanır, kızarıklık ve ağrı olur, ateş yapabilir..

Adet Gecikmesinde Ne Yapılmalı?

Sizce ne yapılmalı? Eğer ilişkinizde veya karşı cinsle bir yaklaşımınızda varsa, eczaneden gebelik testi mi alalım? Tabii ki hayır, hadi test aldığınızı kabul edelim;

Test pozitif çıkarsa;

Kadın Cinsel Organları

Büyük dudaklar, (labium majus): Sağlı ve sollu altı yağ dokusu ile dolu uzunlamasına deri çıkıntısıdır, genç kızlarda ve doğum yapmamış olanlarda iç yüzleri genelde birbirine değer, kadın cinsel organlarına ait dokuları örterler. Dış yüzleri kıllıdır, iç yüzleri kılsız yağ ve ter bezlerinden zengindir.

Kızlık Zarı (Hymen)

Kızlık Zarı (Hymen)

Kızlık Zarı - (Hymen) doğa tarafından vajenin giriş kısmına yerleştirilmiş olan ve kesin görevi bilinmeyen bir dokudur, bazı bilim adamları adet görünceye kadar vajeni ve rahmi dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı koruyan bir oluşum olarak [3],[5],[6],[7], bazıları da sadece bir doku kalıntısı olarak değerlendirirler.

Adet Düzeni

Öncelikle isterseniz menstürasyonun - adet kanamasının ne olduğundan ve niye olduğundan biraz bahsedelim:
Rahim iç yüzeyinde her ay dölenmiş yumurtanın (gebeliğin), gelip yapışmasına ve buradan beslenmesi için damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşur ve eğer döllenme yoksa bu duvar görevini tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülür, rahimden dolayısıyla vücuttan dışarıya atılır.

Vajen Dudaklarının Küçültülmesi

Vajen, Vajina Dudaklarının KüçültülmesiVajen (Vajina) Dudaklarının Küçültülmesi - Vajen dudakları, vajinanın (döl yolunun) girişinde bulunan büyük ve küçük olarak ikiye ayrılan birer dokudur. Dışta ve daha büyük olanına büyük dudaklar (labium majus), içte ve daha küçük olanlar ise küçük dudaklar (labium minus) olarak isimlendirilir.

Adet Öncesi Gerginlik (Premenstruel) Sendromu

Adet Öncesi Gerginlik Belirtileri

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu:  Premenstruel sendrom (PMS) kadınlarda adet öncesi dönemde, adetten yaklaşık 1 hafta önce başlayan ruhsal ya da fiziksel birtakım sıkıntılara ve gerginliklere verilen isimdir. Bu belirtiler genellikle adetin başlamasına bir hafta kala ortaya çıkar ve adet görülmesiyle birlikte sıkıntılar azalır ve birkaç günde kaybolur.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over SendromuPolikistik Over (Poli Cyctic Ovary) Sendromu - Bu durum kanda erkeklik hormonlarının (androjenler) yüksekliği, kıllanma, yumurtlama bozukluğu, şişmanlık ve insülin hormonuna direnç ile karakterizedir. Yumurtalardan fazla miktarda androjen salgılanmasının nedeni luteinizan hormon denilen bir hormonun kanda normalden yüksek seviyede bulunmasıdır. Nedeni tam olarak bilinemese de genetik, hormonal ve çevresel faktörlerin etken olduğu ileri sürülmektedir.

Vajinal Mantar Hastalığı

Vajinal Mantar HastalığıVajinal Mantar Hastalığı: Maya enfeksiyonu olarak adlandırılır, mantar tüm doğada bulunabilen bir hastalık etkenidir. Normalde vücudumuzda mantarlar bulunmakta ama bunlar normal şartlarda hastalık oluşturmamaktadır. Bazı koşullar bir araya geldiğinde var olan mantarlar kontrolsüzce çoğalarak hastalık oluştururlar. Genelde büyük bir oranda mantar hastalığı oluşumundan Candida Albicans sorumludur.

Vajen Daraltma Ameliyatı

Vajen Daraltma AmeliyatıVajen (vajina, döl yolu, ilişkiye girilen yer) Daraltma Ameliyatı - Vajen daraltma ameliyatını gereken ve isteyen herkes olabilir. Genelde bu istek vajinada genişlik olan ve ilişkide zevk alamayan veya zevk veremeyen kişilerden gelir ve bu hastalarda vajinal enfeksiyonlara da sıkça rastlanılmaktadır.

İletişim

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
GSM : +90 532 231 55 55