Jinekolojik Muayene

Jinekolojik Muayene Jinekolojik Muayene - ''sizin için önemli olan her şey esastır ve de gereklidir.''

Muayeneye giderken lütfen aklınızdaki her şeyi bir kağıda yazınız! Çünkü orada unutabilirsiniz, aklınıza gelen sormak istediğiniz her şeyi ama her şeyi yazın, siz inanıyorsanız gereklidir!

Ayıp olur mu? Doktor ne düşünür? Kızar mı? demeyiniz, bir ücret ödeyip karşılığını alıyorsunuz, çekinmenize gerek yok, sizin bedensel sağlığınız ve de ruhsal sağlığınız bizler için çok önemlidir.

Eğer ki hasta ruhen tatmin olmazsa veya neyi olduğunu-problemi tam olarak anlamazsa verdiğimiz ilaçları düzgün kullanamaz veya kullansa da ruhen, aklen tatmin olmadığı için ilaçlardan gerekli verimi alamayız, bu yüzden muayene sonrası da sormak istediğiniz her şeyi; hastalığınız veya ilaç kullanımı, bulaşıcılık, veya cinsel yaşamınıza olan etkisi gibi her şeyi sorunuz, böyle yaparak hem bizlere hem kendinize faydalı olursunuz !!

Küçük Öneriler:

  • Doktora gidiyorsunuz diye ağda veya epilasyon gibi bizim için gereksiz ve de sağlıksız işlemlerle uğraşmayınız ! (bknz. bayanlara öneriler - Ağda, jilet gibi yöntemlerle temizlik sağlandığı düşünülebilir. Ancak alınarak açılan kıl kökleri genital (cinsel bölge) bölgenin kolayca mikrop kapmaya elverişli hale gelmesine neden olur. Ayrıca uzun yıllar yapılan ağdalar nedeniyle kıl dönmeleri ve dış dudaklarda şekil bozuklukları oluşmaktadır. Bu nedenle gereken yerlerde makas veya makinayla tüylerin kısaltılması genital bölge için en sağlıklı temizlik yöntemidir. )
  • Muayene öncesi vajeninizi yıkayıp temizlerseniz biz sizin akıntınızı veya doğal vajen yapınızı göremeyiz, unutmayınız doktor hasta arasında ayıp yoktur.
  • Her zaman muayene olabilirsiniz gerekirse adetliyken bile!
  • Muayeneye giderken eski reçete ve tahlilerinizi de getiriniz, kendi başınıza ilaç aldıysanız kutusunu getirmenizde faydalı olur.
  • Gitmeden önce son adet tarihinizi ve adet düzeninizi de yazarsanız (mutlaka sorarız) hatırlamaya çalışmak zorunda kalmazsınız.
  • Muayeneye gelirken rahat ve huzurlu olunuz,

sizi seviyor ve saygı duyuyoruz, canınızın acımayacağını, karşınızdaki insanın size faydalı olmak için orada olduğunu, bunun karşılığını ödediğinizi, sizin mutluluk ve sağlığınızın bizlere mutluluk ve gurur verdiğini ve de onunda bir annesi, kız kardeşi, karısı veya kız arkadaşı olduğunu ve sizi anladığını biliniz ve inanınız!

Jinekolog MuayeneBiz de doktor olarak  bunları yaşıyoruz, hepimiz sağlığımız veya geleceğimiz söz konusu olunca heyecanlanır ve panikleriz , yaşadıklarınız ve hissettikleriniz tamamen doğaldır, hele hele bu konu intim bir konu ise, yıllarca yanlış olarak bunu konuşmanın ayıp olduğuna inandırılmışsak, hep böyle görüp büyütülmüş isek hissettikleriniz sizin değil sizi böyle yetiştirenlerin kabahatidir.

Ve ilk kez jinekoloji (kadın-doğum) muayenesi olacak hanımlarımız ne ile karşılaşacaklarını bilmediklerinden daha fazla heyecan ve korku duyarlar. Bu korku ve heyecan yüzünden bir gece öncesinden uykusuz kalan ya da muayene olmayı sürekli erteleyen çok sayıda kadın vardır. Doktor ne diyecek, ne düşünecek diye de bir korku vardır (tekrar hatırlatıyoruz muayene ve kürtaj olmak için evli olmak gerekmez).

Kadın olmak özeldir, bunu gururunu taşıyın ve yaşayın, kadın olmaktan ve kadınlık organlarınızdan utanmayınız.

Muayene - kadın hastalıkları ve doğum muayenesi her kadının hayatında düzenli ve belirli aralıklarla olması gerekli bir muayenedir. Hepiniz en azından bir kere zorunluluk yüzünden jinekoloğa gittiniz veya gideceksiniz.

Madem bunu yaşamak zorundasınız daha kolay olması için ruhen ve bedenen hazırlanın!

Kadın doğum doktoru muayenesinde canınız hiç bir şekilde acımaz, insan olarak ta size özen gösterilir, eğer muayene sırasında sizi rahatsız eden bir durum olursa ve bunu doktorunuza iletirseniz mutlaka bunu sizin için konforlu bir hale getirip devam edecektir.

Jinekolojik muayenede nelerle karşılaşacağınızı bilirseniz muayeneden korkmazsınız.

Önemli Not: Kişinin evli olup ya da olmadığı kimseyi ilgilendirmez ve sorulmaz, sorulamaz, sadece cinsel yaşantısı yoksa bakire olduğunu belirtmesi gerekir, çünkü muayene yapılış şekli bakirelerde farklıdır.

Muayene olmak  için evli olmak gerekmez, bu sizin özel yaşantınızdır kimsenin bilmesi gerekmez.

Ama jinekolojik muayene sırasında doktorunuza diğer her şeyi açık ve saklamadan anlatmanız sizi tanımamız ve anlamamız için önemlidir. Hiç bir ön yargısız (acaba ne düşünür, beni nasıl görür gibi bir fikre kapılmadan) vereceğiniz bilgiler sizin sağlığınız ve tedaviniz için gereklidir.

Bu bilgiler hiç kimseyle ve hatta özel durumlar dışında meslektaşları ile bile paylaşmadığı sırlardır. Bu bilgiler kanunen de gizli sayılır ve mahkeme kararı dışında kimse alamaz. Sizin adınızı vererek arayan, annesi ve kocası veya nişanlısı olduğunu söyleyip bilgi almak isteyen kişilere de böyle birini tanımadığımızı bildiririz. Hasta hakkında bilgi almak isteyen kişiler için önce muayene olan kişi doktorunu arayıp ben ..........., birazdan eşim veya erkek arkadaşım arayacak, ona durumumu anlatır mısınız demelidir, ancak o durumda bilgi verilir.

Eğer ilk konuşmalar sırasında yanınızda bulunan kişinin veya kişilerin (anne, koca, sevgili) yüzünden bazı şeyleri söyleyemiyorsanız (mesela eski kürtaj sayınız vesaire gibi) muayene odasında bunu doktorunuza bildiriniz, kesinlikle ikinizin arasında kalacaktır.

Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

Muayene ilk önce bizim size sorduğumuz sorular ile başlar. Bu soruların yanıtlarını alındıktan sonra; muayeneye geçilir. Muayene öncesi hastanın tuvalete gidip idrarını yapması istenir, boş idrar torbası ile daha rahat muayene yapılır.

Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?Masaya yatış şekliniz için merak etmeyiniz, sizin rahat yatabileceğiniz ve bizim rahat muayene edebileceğimiz pozisyon anlatılarak o pozisyonu almanız sağlanacaktır. Masada rahat olun ve karnınızı gevşetin. Tekrar ediyoruz muayene ve muayene sırasında yapılan işlemler kesinlikle ağrısız ve acısızdır. Size acı ile ilgili anlatılanlar veya duyduklarınız ya yalandır,ya kulaktan kulağa değişerek gelmiştir veya çok özel durumlar vardır. Normal şartlar altında hiç bir acı hissetmezsiniz.

Muayene sırasında doktorunuz özel bir durum görür ve bununla ilgili bir müdahale yapmak isterse konu ile ilgili her şeyi sorunuz, çekinmeyiniz (yapılan şeyin tam ne olduğunu, neler hissedeceğini, ek bir ücrete tabi olup olmadığını veya ücretinin ne olduğunu veya cinsel yaşamınızı ne kadar etkileyeceğini gibi).

Muayene çok çok yumuşak yapılır, muayene sırasında kanama yoksa ve gerekirse rutin bir test olan pap smear de yapılır (tamamen acısız bir işlemdir). Muayene esnasında gerekli bazı durumlarda vajinal kültür için numune de alınabilir. Gerek smear testi gerekse kültür almak ucu pamuklu bir çubuğun (kulak temizleme çubuğunun aynısının uzunu) sürülmesi ile olur, sürüldüğünü dahi hissetmezsiniz.

Daha sonra ultrasonografik incelemeye geçilir. Ultrasonografi her hastaya uygulanır. Ultrasonografik incelemenin amacı muayene esnasında elde edilemeyen bazı ek bilgileri sağlamak veya edindiğimiz bilgileri sağlamlaştırmak içindir.

Ultrasonografi iki şekildedir:

  • karından ultrasonografi,
  • vajinadan yapılan ultrasonografi.

Bakire olmayanlarda vajinal ultrasonografi karından yapılan ultrasona göre çok daha net bilgiler verir. Vajinal ultrasonografi tamamen acısızdır .

Abdominal (karından yapılan) ultrasonografi vajinal yoldan yapılan ultrason kadar net bilgiler vermemekle beraber vajinal ultrasonografinin yapılamadığı durumlarda çok faydalı olur (bakirelik, vajende yara vesaire gibi durumlar).

En son meme muayenesi-kontrolü; yapmasını bilmeyen hastaya da öğretilerek yapılır ve muayene tamamlanır.

Lütfen her iki adet dönemi ortasında size öğrettiğimiz gibi meme muayenenizi yapınız, en ufak şüphede doktorunuza başvurunuz !

Jinekolojik Muayene Ne Zaman Yapılmalı?Bakirelerde jinekolojik muayene: Genelde karından ultrasonografi yapılır, ultrason incelemesi amacıyla hastaya su içirilir. İdrar kesesi dolup, idrar yapma hissi arttığında karından ultrasonografi yapılır. Gerekirse Rektal (makattan) muayene yapılır (ultrasonografinin yanında bazen gerekebilir). Makattan muayene sırasında kızlık zarına zarar gelmez ve bu muayene de canınızı acıtmaz.

Jinekolojik Muayene Ne Zaman Yapılmalı?

Düzenli olarak her altı ayda bir kadın-doğum muayenesini olunuz, bedeninize saygı duyunuz! Hayat güzeldir, kadın olmak ayrıcalıktır. Güzelliği ayrıcalıklı olarak yaşamanın keyfini çıkarın!!

Uzman Doktor Cenk KİPER

İletişim

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
GSM : +90 532 231 55 55