Kadın Cinsel Organları

Büyük dudaklar, (labium majus): Sağlı ve sollu altı yağ dokusu ile dolu uzunlamasına deri çıkıntısıdır, genç kızlarda ve doğum yapmamış olanlarda iç yüzleri genelde birbirine değer, kadın cinsel organlarına ait dokuları örterler. Dış yüzleri kıllıdır, iç yüzleri kılsız yağ ve ter bezlerinden zengindir.

 A- Dış Cinsel Organlar
a- PERİNE denilen makat ile vajen arasında kalan kısım Kadın Dış Cinsel Organları
b- Küçük dudakların iç kısmı,burada ilişkide kayganlık sağlayacak sıvıyı hazırlayan bezlerin ağzı bulunmaktadır
c- İdrar deliğini çevreleyen doku
d- Vajina girişini oluşturan küçük dudaklar arasındaki boşluk
e- Büyük dudaklar f- Klitorisin üstünü örten doku
g- KLİTORİS (Bızır)
h- Klitoristen gelen ve küçük dudakların kenarınıoluşturan doku
i- Küçük dudaklar
j- İdrar deliği
k- vajen (döl yolu)
l- KIZLIK ZARI (Hymen)
m- Makat (Kaiser)

Renkleri, büyüklüğü ve küçüklüğü ırka ve yaşa göre değişmekle beraber, cinsel ilişkiye başlama yaşı, yaşanan ilişki sıklığı, doğum sayısı, jilet-ağda gibi epilasyon yöntemlerinin uygulanışı ve kilo şekil ve büyüklüğünde rol oynar. Ortalama olarak 7-9 cm uzunlukta, 2-4 cm genişliktedir. Erkekte karşılık geldiği organ testislerin (yumurtalıkların) üstündeki deridir.

Küçük dudaklar, büyük dudakların arasında iki ince deri kıvrımı halinde uzanırlar. Öne doğru ikiye ayrılır, orta çizgide birleşerek üstte klitorisi bir kılıf gibi örterler. İç yüzlerinde; vajen girişindeki ıslaklığı sağlayan, Bartholini denilen bezlerdeki salgının akış noktası bulunmaktadır. Bu bezlerin ağzı çok kolay mikrop kapabilmekte ve abse oluşturabilmektedir.

Klitoris, küçük dudakların oluşturduğu kukuleta içerisinde ufak, erektil (cinsel uyarı ile şişip içi kan dolan) bir organdır. Yapısı sünger gibi olup, cinsel uyarıda içi kanla dolarak şişer ve daha hassas bir hale gelir.

Hymen (kızlık zarı), adet görünceye kadar vajeni ve iç cinsel organları dışarıdan gelebilecek mikrop ve diğer etkenlerden korumak için vardır. Vajen girişinden 1-2 cm. içeridedir. Genelde ilk ilişkiden sonra yırtılır. Yapısı, mukoza dediğimiz ağız içi yapısında benzemektedir. Yapısı, kadından kadına değişebilmektedir. Nadiren, bazı hanımlarımızda doğuştan olmayabilir. Bazı tipleri ise ilk ilişkide yırtılamayacak bir yapıya sahiptir. Bunlar ancak doğumda yırtılır. Halk arasında buna esnek kızlık zarı denilir. Yırtılmış bir kızlık zarı hiç bir zaman iyileşmez, ama tamiri (dikilmesi) yani tekrar ilkişkide kanayacak hale getirilmesi mümkündür.

Kadındaki ve erkekteki organlar aynı kaynaktan köken alırlar. Mesela klitoris ve penis başı, küçük dudaklarla penis üstünü örten doku büyük dudaklarla testis torbasının üstündeki deri birbirlerinin karşılığıdır.

Kadın İç Cinsel OrganlarıB- İç Cinsel Organlar
A- Vajen (Döl Yolu)
B- Vajenin içini saran adele tabakası
C- Rahim Ağzı (serviks)
D- Rahim (Uterus)
E- Endometrium (adet kanamasında yenilenerek atılan doku - işte burası dökülüyor ve adet kanı dediğimiz şeyi oluşturuyor )
F- Tüpün ağzındaki saçak doku
G-Tüp
H- Yumurtalık (ovaryum)
I- Yumurta

Vajen (Döl Yolu); İlişkide penisin (erkek cinsel organı) girdiği yerdir. Adeleden oluşan bir yapısı vardır. Adele tabakası dairesel bir şekilde (şekilde B) vajeni sarar. Uzunluğu yaklaşık 7-8 santimetredir. Bir erkeklik organının boyunun (11-18 cm arası normali) bu boydan uzun olduğunu düşünürsek hemen aklımıza penisin geri kalanı nereye giriyor sorusu gelebilir. Vajen çok esnek bir yapıya sahiptir genişleyebildiği gibi boyunada uzayabilme kabiliyetine sahiptir, ayrıca rahim ağzının arkasında kalan kısımda ilişki sırasında kullanılır. Vajina normalde hafif ıslak bir dokudur. Cinsel uyarı sırasında vajina duvarlarından kayganlaştırıcı sıvılar salgılanır, böylece penisin vajene girişi kolaylaşır. Gene cinsel uyaryla beraber vajina duvarları kanla dolup şişer ve sanki çocukların kollarına takılan şişme can simidi gibi penisi sarmaya hazırlanır. Çok kilolu bebek doğumlarından veya fazla doğum sayısından sonra vajendeki adeleler gevşeyebilir ve vajen bollaşabilir, böyle oluncada eşler arasında cinsel problemler çıkabilir, ama basit ve ufak bir opersayonla bu düzeltilebilir.

Rahim ağzı (Serviks); Çok hassas bir yapıya sahip olup, kısa sürede yara oluşabilir, bir çok bayanın hayatı boyunca iki-üç kez karşılaştığı rahim ağzı yarası burada oluşmaktadır. Hissiz bir dokuya sahip olduğu için bu yara yakma - dondurma işlemi sırasında acı hissedilmez.kadın vücudundaki kanserleşmeye en müsait yerlerden biri olduğundan her kadın altı ayda bir Pap Smear testi denilen tanı amaçlı testi yaptırmalıdır.

Rahim (Uterus); Armut biçimli, önden arkaya yası, kalın duvarlı, içi boş bir organdır. Yaklaşık 50 gr ağırlığında ve bir bayan yumruğu büyüklüğünde veya daha ufaktır. Gebelik bu organın içinde yerleşir ve burada büyür.

Endometrium; Döllenmiş yumurtanın gelip yapıştığı ve beslenmesini sağlamada aracı olan dokudur. Eğer gebelik oluşmassa her ay dışarı atılarak yerine yenisi yapılırki biz bunun dışarı atılmasına adet kanaması - mensturasyon diyoruz. Üstteki tabaka atılırken alttan yeni tabaka oluşmaya başlamıştır bile. Ve adet dönemi dediğimiz dönemin sonuna doğru gebelik yoksa yapısı bozulur, çalamaya başlar ve rahimin kasılma hareketi ile (bu hareket adet sancısı dediğimiz ağrıyı oluşturur) dökülür. Kadının üretken çağı boyunca her ay bu hareket tekrarlanır.

Tüpler; Erkeğin boşalması ile vajene atılan sperm rahim ağzından içeri girer ve bu tüpler vasıtası ile yumurtaya ulaşır. Ve yumurtayı dölledikten sonra döllenmiş yumurtada bu tüpler vasıtası ile rahim içine taşınarak oraya yerleşir. Çok ince ve hassas bir yapısı vardır, uzun süren iltabi olaylar bu tüplerde tıkanma meydana getirerek gebe kalmaya mani olabilir. 10-20 santimetre boyundadırlar, rahmin sağında ve solunda iki adet bulunurlar, içlerine titreyici tüycükler bulunur ve bunların hareketi ile döllenmiş yumurta taşınır. Uçlarında şaçaklı dokuları döllenmiş yumurtanın tüpten içeri alınması içindir. Tüp bağlanması denilen doğum kontrol yöntemi de bu hatta bir yerin kesilip bağlanması ile gerçekleştirilir, böylece sperm yumurtaya ulaşamaz.

Yumurtalıklar; rahmin her iki yanında yer alan iki adet ceviz büyüklüğünde bir organdır. İki görevi vardır:
Birincisi spermin döllemesi için gerekli olan yumurtayı üretir. İkinci görevi ise kadınlık hormonlarını üretmektir.

Sağlıklı insan = mutluinsan
Siz de sağlıklı ve mutlu olmak için düzenli kontrollerinizi yaptırınız!

İletişim

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
GSM : +90 532 231 55 55