Pap Smear (Rahim Ağzı Kanseri) Testi

Pap Smear (Kanser) Testi - Rahim ağzı kanserinden korunabilirsiniz. Bunun için düzenli Pap Smear Testi yaptırmalısınız.

Pap Smear, Simir testiPap Smear Testi nedir? - Rahim ağzındaki (serviks) kanser başlangıcı olabilecek herhangi bir hücresel değişikliği belirleyen basit bir testtir. Bu test bazen hafif bir enfeksiyon belirtisinin yakalanabilmesini de sağlar. Bir erken tanı yöntemidir.

Nasıl yapılır? - Jinekolojik muayene sırasında, doktorunuz tarafından steril özel bir çubukla rahim ağzındaki hücrelerden sürüntü şeklinde bir örnek cam üzerine alınır. Alınan bu örnek labaratuvar'a (patoloji ye) gönderilerek incelettirilir.Canınız acır mı? - Örnek alınırken siz hiçbir şey hissetmezsiniz.

Pap Smear (Simir) Testi Nasıl Yapılır?Pap Smear sonucu nasıl değerlendirilir? Anormal Smear ne anlam taşır? - Bazen hiçbir anlam taşımaz. Basit bir tedavi ile geçebilecek hafif bir enfeksiyon ya da örneğin alındığı bölgede bazı hücresel değişiklikler bu testle anlaşılabilir. Her hücresel değişiklik kanser demek değildir. ancak kişinin hekim tarafından daha sıkı izlenmesi gerekebilir. Bazen bu hücresel değişiklikler kanser anlamı taşır. Rahim ağzı kanseri anlamına gelen değişiklikler bulunduğunda hemen tedavi şansı doğar. Gecikildiğinde kadının ölümü ile sonuçlanabilecek rahim ağzı kanseri,bu testle anlaşıldığında hemen tedavi edilirse, hastalıktan eser kalmaz. Bu testle en erken dönemde tanı konulmuş olur.

Kimler yaptırmalı? - Her kadın bu testi, adet görmeye başladığı andan itibaren menopozda da devam ederek hayatı boyunca önerilen sıklıklarla yaptırmalıdır. Pap Smear, erken tanı koymaya yönelik bir test olduğundan yaptırmak için kadının şikayeti olması gerekmez. Rahim ağzında yarası olan, cinsel ilişki sırasında ağrı ve batma duyan, damla şeklinde kanaması olan ya da sürekli akıntısı olan kadınlar hiç vakit kaybetmeden pap smear testini yaptırmalıdır.

Pap Smear Testi TedavisiHangi dönemde yaptırmalı? - Pap Smear için en uygun zaman iki adet kanamasının ortasındaki günlerdir. Testten önceki 48 saat cinsel ilişki olmaması, hazneye ilaç konulmaması daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Ne sıklıkta yaptırmalı? - Eğer bir probleminiz yoksa altı ayda bir yaptırmak gereklidir. Eğer Genital Herpes veya Human Papilloma Virüs (HPV) tanısı konulmuşsa veya üreme organlarınızın bulunduğu yerde siğil varsa ya da geçmişte yaptırdığınız pap smearden olağan dışı sonuç geldi ise her üç ayda bir veya doktorunuzun önerdiği sıklıkta tekrarlanması yararlı olacaktır.

Nereye başvurmalı? -  Smear (Simir) testi kadın doğum uzmanı doktorlarca yapılmalıdır. Devlet hastanelerinde, ana-çocuk sağlığı merkezlerinde, özel hastane ve muayenehanelerde yapılır.

İletişim

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
GSM : +90 532 231 55 55